Γιορτάστηκε η μνήμη του Αγίου Πορφυρίου.

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 4 Δεκεμβρίου 2017

Στη γενέτειρά του, τον Άγιο Ιωάννη Αλιβερίου, γιορτάστηκε το σαββατοκύριακο 2 και 3 Δεκεμβρίου η μνήμη του Οσίου Πορφυρίου του Καυσοκαλυβίτη. Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν το απόγευμα του Σαββάτου με την τέλεση πολυαρχιερατικού εσπερινού. Την Κυριακή 3/12/2017 τελέστηκε Όρθρος και πανηγυρική Θεία Λειτουργία, προεξάρχοντος του Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμου.

Συλλειτούργησαν οι Μητροπολίτες Καρυστίες και Σκύρου κ. Σεραφείμ, Χαλκίδας κ. Χρυσόστομος, Σισανίου και Σιατίστης κ. Παύλος, Ιλίου, Αχαρνών και Πετρουπόλεως κ. Αθηναγόρας, Ζακύνθου κ. Διονύσιος και Κηφισίας, Αμαρουσίου και Ωρωπού κ. Κύριλλος.

Στις εκδηλώσεις της κυριώνυμης ημέρας της γιορτής, παρέστη και ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, ενώ τις πλαισίωσε και η Φιλαρμονική του Δήμου.