Γιορτή ανακύκλωσης για τους μαθητές Δημοτικών σχολείων του Δήμου Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Παρασκευή, 7 Οκτωβρίου 2022

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η γιορτή ανακύκλωσης για μαθητές των Δημοτικών Σχολείων του Δήμου Χαλκιδέων, σήμερα, Παρασκευή 7 Οκτωβρίου 2022, στις πλατείες Εμπόρων και Δικαστηρίων στη Χαλκίδα, από τον Δήμο Χαλκιδέων και την Ομοσπονδία Εμπορίου και Επιχειρηματικότητας Εύβοιας, με τη συμμετοχή της Ελληνικής Εταιρείας Αξιοποίησης Ανακύκλωσης, του Εμπορικού και Βιομηχανικού Συλλόγου Χαλκίδας, με την υποστήριξη της Εταιρείας ElvalHalcor S.A. και του Εργαστηρίου Τέχνης Χαλκίδας και την ευγενική χορηγία της ΔΙΡΦΥΣ Α.Ε..
Η ανταπόκριση των σχολείων ήταν μεγάλη και τα παιδιά που συμμετείχαν, με διάφορα διαδραστικά παιχνίδια, ζωγραφιές και κατασκευές, ενημερώθηκαν για τους τρόπους και τα οφέλη της ανακύκλωσης. Στο τέλος της διαδρομής, ο Δήμος Χαλκιδέων, χάρισε μικρούς μπλε κάδους με σχετικό ενημερωτικό φυλλάδιο για τα υλικά που πρέπει να ρίχνουμε στους κάδους ανακύκλωσης.
Στις δράσεις παρευρέθηκαν η Δήμαρχος Χαλκιδέων Έλενα Βάκα, ο Αντιδήμαρχος Καθαριότητας, Ανακύκλωσης και Πρασίνου Γιώργος Πάνος, η Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Δήμητρα Σακελλαράκη, ο Αντιδήμαρχος Έργων Βασίλης Γουρνής και ο Αντιδήμαρχος Πολεοδομίας Γιάννης Νέζης.