Η πρώτη συνεδρίαση της Θεματικής Επιτροπής Ισότητας της Π.Ε.Δ. Στερεάς Ελλάδας με Πρόεδρο τη Δήμαρχο Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Τετάρτη, 23 Σεπτεμβρίου 2020

Την πρώτη συνεδρίαση πραγματοποίησε χθες, Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου, η Θεματική Επιτροπή Ισότητας της Π.Ε.Δ. Στερεάς Ελλάδας, με Πρόεδρο τη Δήμαρχο Χαλκιδέων Έλενα Βάκα. Στη συνεδρίαση συμμετείχαν η Δήμαρχος Ορχομενού κα. Κάραλη Παρασκευή, οι Δημοτικοί Σύμβουλοι Λαμιέων κα. Ρουποτιά Ευμορφία και κα. Αργύρη Παρασκευή, η Δημοτική Σύμβουλος Ισταίας-Αιδηψού κα. Ευσταθίου Ελένη, και ο Δημοτικός Σύμβουλος Δελφών κ. Λουπάκος Νικόλαος.
Κατά τη συνεδρίαση, συζητήθηκαν διάφορα θέματα που αφορούν στους τρόπους ενίσχυσης της Επιτροπής σε τοπικό και περιφερειακό επίπεδο και ανάπτυξης νέων σχεδίων δράσεων. Αρχικά, η Πρόεδρος καλωσόρισε όλα τα μέλη και τους ενημέρωσε σχετικά με τις δομές που έχουν δημιουργηθεί για την παροχή συμβουλευτικής, κοινωνικής και ψυχολογικής υποστήριξης σε γυναίκες, οι οποίες είναι:
• Ο Ξενώνας Φιλοξενίας γυναικών θυμάτων βίας στη Λαμία
• Το Κέντρο Συμβουλευτικής Υποστήριξης γυναικών θυμάτων βίας του Δήμου Χαλκιδέων
• Το Συμβουλευτικό Κέντρο Κακοποιημένων Γυναικών Θήβας
Επιπλέον αποφασίστηκε η συνέχιση της δραστηριοποίησης της Επιτροπής στο κίνημα “He for She” του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών, με τη διοργάνωση νέων τρόπων ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης του κοινού, μέσω ενεργειών ανάρτησης μηνυμάτων και αφισών σε χώρους δραστηριοποίησης κυρίως του ανδρικού φύλου. Επιπρόσθετα, συζητήθηκε ο προγραμματισμός παράλληλων δράσεων από όλους τους Δήμους της Περιφέρειας, με στόχο την ενημέρωση σε θέματα ισότητας και την κοινοποίηση διάφορων προβλημάτων που αντιμετωπίζει το γυναικείο φύλο.
Τέλος ζητήθηκε από όλα τα μέλη της Επιτροπής να αναζητήσουν διάφορα σχέδια δράσης των Δήμων τους, για την ουσιαστική συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Χάρτα για την Ισότητα των Φύλων. ​
#dimoschalkideon #chalkida