Η Τρίτη Ηλικία στο επίκεντρο για τον Δήμο Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Πέμπτη, 29 Δεκεμβρίου 2022

Ο Δήμος Χαλκιδέων στέκεται σταθερά δίπλα στα άτομα της τρίτης ηλικίας, πραγματοποιώντας, όλο το χρόνο, δράσεις υποστήριξης και φροντίδας, κυρίως για την ενίσχυση της καθημερινότητας τους και τη δημιουργική τους απασχόληση.
Την περίοδο των Εορτών, οι δράσεις αυτές αυξάνονται, προκειμένου να δώσουμε λίγη παραπάνω χαρά σε όλους.
Συγκεκριμένα, από αρχές Δεκεμβρίου, έχουν γίνει:
➔ Μέχρι και τις 4 Δεκεμβρίου, μέλη από όλα τα ΚΑΠΗ επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν στο Νέο Αρχαιολογικό Μουσείο «Αρέθουσα» και στη συνέχεια διασκέδασαν σε τοπικά μαγαζιά
➔ Παρασκευή 9 έως και Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου
400 μέλη από όλα τα ΚΑΠΗ του Δήμου, επθσκέφθηκαν το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και έκαναν βόλτα στη στολισμένη Αθήνα
➔ Σε όλα τα ΚΑΠΗ πραγματοποιήθηκαν Χριστουγεννιάτικες γιορτές για τον στολισμό του δέντρου και ανταλλαγή δώρων
➔ Μέλη ΚΑΠΗ συμμετείχαν στις εορταστικές εκδηλώσεις ανάμματος των δέντρων στις Δημοτικές Ενότητες
Τέλος, όπως δήλωσε η Δήμαρχος Χαλκιδέων «Τα άτομα της τρίτης ηλικίας μας δίνουν δύναμη να συνεχίζουμε, καθώς, παρά τις δυσκολίες που έχουμε περάσει, δεν χάνουν ποτέ την καλή τους διάθεση και το κέφι τους».