Μαθητές «δημοσιογράφοι» πήραν συνέντευξη από τη Δήμαρχο Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Πέμπτη, 7 Απριλίου 2022

Μαθητές του 1ου Γυμνασίου Χαλκίδας υποδέχτηκε στο Δημαρχιακό Μέγαρο Κότσικα, σήμερα, Πέμπτη 7 Απριλίου 2022, η Δήμαρχος Χαλκιδέων Έλενα Βάκα, για μια συνέντευξη εφ’ όλης της ύλης, με τους μαθητές σε ρόλο δημοσιογράφων.
Οι μαθητές – δημοσιογράφοι, συντάκτες του μαθητικού εντύπου «Πρωτο-τύπος», έθεσαν ερωτήσεις στη Δήμαρχο, σχετικά με την προσωπική ζωή της, αλλά κυρίως για τις υποχρεώσεις, τους σχεδιασμούς και τη λειτουργία του Δήμου, καθώς και για τα έργα και τις παρεμβάσεις που αφορούν στη βελτίωση της καθημερινότητας, των σχολείων και γενικά της πόλης.
Η Δήμαρχος απάντησε πρόθυμα σε όλες τις ερωτήσεις που έθεσαν οι μαθητές, τους ενημέρωσε για τα έργα ανάπλασης σε δρόμους και γειτονιές, δημιουργίας ποδηλατοδρόμων, αναβάθμισης κοινόχρηστων χώρων, σχολείων και γηπέδων και άκουσε τις απόψεις τους για μια καλύτερη πόλη.