Με επιτυχία η εκδήλωση του Δήμου Χαλκιδέων για τον καρκίνο του μαστού

Δράσεις, Νέα / Σάββατο, 30 Οκτωβρίου 2021

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η ενημερωτική εκδήλωση για τον καρκίνο του μαστού από την Αντιδημαρχία Υγείας, Πρόνοιας κι Εθελοντισμού του Δήμου Χαλκιδέων, την Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 2021, στο Αμφιθέατρο της Π.Ε. Εύβοιας.
Σε ένα κάλεσμα αφύπνισης κι ευαισθητοποίησης, ο κ. Δημήτρης Νασίκας, Χειρουργός μαστού της Επιστημονικής Μαστολογικής Εταιρείας «ΕΜΕΙΣ», τόνισε τη σημασία της πρόληψης και της έγκαιρης διάγνωσης για τη αντιμετώπιση της νόσου, απαντώντας και στα ερωτήματα των παρευρισκομένων.
Στον σύντομο χαιρετισμό της η Δήμαρχος Χαλκιδέων ανάφερε τα εξής:
«Η πρόληψη κι η έγκαιρη διάγνωση σώζει ζωές και είναι ιδιαίτερα σημαντικό να πραγματοποιούμε τις απαραίτητες εξετάσεις μας στο χρονικό διάστημα που πρέπει, συμβουλευόμενοι πάντα τους ειδικούς ιατρούς.
Ο Δήμος Χαλκιδέων είναι παρών, στηρίζοντας κάθε σχετική δράση και θα συνεχίσει να είναι με μια σειρά από ενημερωτικές εκδηλώσεις που θα ακολουθήσουν.».
Στο τέλος της εκδήλωσης προσφέρθηκαν σε όλους αναμνηστικά δώρα και κληρώθηκαν δωρεάν 10 ψηφιακές μαστογραφίες.