Με επιτυχία το εκπαιδευτικό πρόγραμμα τεχνολογίας και προγραμματισμού Coding Bees Χαλκίδας

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 17 Οκτωβρίου 2022

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το δωρεάν διαδραστικό, εκπαιδευτικό πρόγραμμα Coding Bees Χαλκίδας, που φιλοξενήθηκε στο Κόκκινο Σπίτι και ολοκληρώθηκε χθες, Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2022, το οποίο υλοποιήθηκε από τον μη-κερδοσκοπικό Οργανισμό Ματαόρα και τον Δήμο Χαλκιδέων, με την υποστήριξη του Google.org.
Το πρόγραμμα περιλάμβανε ενότητες εξοικείωσης με τις γλώσσες προγραμματισμού, τις λειτουργίες του email και των μηχανών αναζήτησης, καθώς και με πλατφόρμες ανάπτυξης ιστοσελίδων και συμμετείχαν γυναίκες κάθε ηλικίας, ανεξάρτητα από την τεχνολογική τους εμπειρία, οι οποίες με την καθοδήγηση έμπειρων εισηγητριών και επαγγελματιών στον χώρο της τεχνολογίας, ήρθαν πιο κοντά στην τεχνολογία, εμπλούτισαν τις τεχνολογικές τους δεξιότητες και μυήθηκαν στον κόσμο του Προγραμματισμού.
Στο Κόκκινο Σπίτι παρευρέθηκε και η Δήμαρχος Χαλκιδέων Έλενα Βάκα, με τον Αντιδήμαρχο Προγραμματισμού, Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης και Τουρισμού του Δήμου Χαλκιδέων κ. Νίκο Παπαγεωργόπουλο.