Με το Φιλοζωικό και Περιβαλλοντικό Σωματείο Χαλκίδας «Strays souls Chalkida» συναντήθηκε η Δήμαρχος Χαλκιδέων

Αδέσποτα, Δράσεις, Νέα / Παρασκευή, 21 Οκτωβρίου 2022

Συνάντηση με μέλη του Ζωοφιλικού και Περιβαλλοντικού Σωματείου Χαλκίδας Stray’s Souls Chalkida πραγματοποίησε σήμερα, Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2022, η Δήμαρχος Χαλκιδέων Έλενα Βάκα.
Θέμα της συνάντησης ήταν η από κοινού συνεργασία στη διαχείριση των αδέσποτων ζώων του Δήμου και στην εξασφάλιση της ευζωίας τους. Συγκεκριμένα, τα μέλη του Σωματείου εξέφρασαν την επιθυμία τους να επισκεφτούν το Δημοτικό Καταφύγιο του Δήμου, με σκοπό να βοηθήσουν και συμβάλλουν στην προώθηση των υιοθεσιών.
Η Δήμαρχος, από την πλευρά της, παρουσίασε το ολοκληρωμένο πρόγραμμα που υλοποιεί ο Δήμος για τη φροντίδα, την ιατρική περίθαλψη και την εύρεση σπιτιού στα αδέσποτα ζώα, καθώς για την προμήθεια νέου εξοπλισμού στο Δημοτικό Καταφύγιο και σημείωσε ότι η συνεργασία είναι δεδομένη, καθώς μόνο με συλλογική προσπάθεια είναι εφικτή η προστασία των ζώων.