Μήνυμα Δημάρχου Χαλκιδέων για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2017-2018

Δράσεις / Δευτέρα, 11 Σεπτεμβρίου 2017

Η παιδεία είναι η σπουδαιότερη δύναμη των ανθρώπων για την ηθική και πνευματική ωρίμανση και παράλληλα η βάση της κοινωνίας μας για ευημερία και πρόοδο.
Το σχολείο που ανοίγει τις πύλες του σήμερα, είναι το μέσο για διαρκή και σφαιρική γνώση, αλλά και για την ανάπτυξη ικανοτήτων και δεξιοτήτων. Είναι ένας δρόμος γνώσης και ευκαιριών που πρέπει να αξιοποιούνται καθημερινά από τους μαθητές, χτίζοντας τις βάσεις για τη μετέπειτα πορεία τους. Άλλωστε, το σχολείο είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας. Ο τρόπος που το αντιμετωπίζουμε σηματοδοτεί τη μετέπειτα συμμετοχή μας σε αυτήν.
Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, εύχομαι ολόψυχα υγεία σε όλους, δύναμη στους γονείς για να προσφέρουν την απαραίτητη στήριξη στα παιδιά τους και δημιουργικότητα στους εκπαιδευτικούς μας, στο δύσκολο έργο τους.
Στους μαθητές και τις μαθήτριες του τόπου μας, εύχομαι η ζωντάνια της νιότης τους να συνοδεύεται από υπομονή, διαρκή προσπάθεια και πίστη στις δυνάμεις τους.
Ο Δήμος μας, μέσω των Σχολικών Επιτροπών Α΄/θμιας και Β΄/θμιας Εκπαίδευσης και με γνώμονα την εύρυθμη λειτουργία των σχολικών μονάδων, θα είναι διαρκής αρωγός καθ’ όλη τη διάρκεια της νέας αυτής χρονιάς.

Καλή και δημιουργική χρονιά σε όλους
Χρήστος Δ. Παγώνης
Δήμαρχος Χαλκιδέων