Μήνυμα Δημάρχου Χαλκιδέων για την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας

Νέα, Πολιτική / Τρίτη, 8 Μαρτίου 2016

Η σημερινή γιορτή, είναι γιορτή τιμής για τη χαμογελαστή μάνα, τη σύζυγο στήριγμα στις δυσκολίες, την κόρη που σε κάνει υπερήφανο, την επιστήμονα με τις λαμπρές φιλοδοξίες, την εργαζόμενη που στέκεται δίπλα σου ισάξια .

Μ’ αυτή την απίστευτη και αστείρευτη δύναμη που ο Θεός τους έδωσε, για να δημιουργούν και να μεγαλουργούν.
Να διεκδικούν και να ονειρεύονται .
Με τους χιλιάδες ρόλους και ευθύνες , σε μια καθημερινή πάλη για την οικογένεια και την προσωπικότητά τους.

Σήμερα περισσότερο από ποτέ (έχοντας στα μάτια μας εκατοντάδες εικόνες γυναικών προσφύγων με τα παιδιά στην αγκαλιά τους) έχουμε χρέος να κάνουμε τον σεβασμό προς τη γυναίκα, πράξη , χωρίς καμία διάκριση σε όλους τους τομείς.

Γυναίκες σύμβολα του ελληνισμού, του αγώνα, της υπερηφάνειας, της τέχνης και του πολιτισμού, που άφησαν τα ανεξίτηλα σημάδια τους στο ρουν της ιστορίας.
Στη σημερινή λοιπόν Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας, μια ευχή για το άλλο μισό του κόσμου:
Να συνεχίσουν να εμπνέουν
Χρήστος Δ. Παγώνης