Μήνυμα Δημάρχου Χαλκιδέων για τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου του 1821

Νέα, Πολιτική / Πέμπτη, 24 Μαρτίου 2016

Σ’ αυτή τη μεγάλη γιορτή για το Έθνος και τον Χριστιανισμό, τα λόγια θα είναι πάντα φτωχά και ανεπαρκή , για να περιγράψουν το μεγαλείο των δύο βασικότερων στοιχείων του ελληνισμού: της Ελευθερίας και την Πίστης.
Δύο σχεδόν αιώνες μετά την ελληνική επανάσταση , φτάνει μόνο να αναλογιστούμε τη δύναμη της λέξης “ελευθερία”. Ελευθερία στην πίστη, στην έκφραση, στη σκέψη, στη δράση και στην αντίδραση .
Όπως κάθε χρόνο θα εκφωνηθούν Πανηγυρικοί λόγοι, με βαθύ και συγκινητικό νόημα, που δυστυχώς δεν αγγίζει τις ψυχές των νέων, όσο θα έπρεπε.
Η ελληνική επανάσταση πρέπει να γίνει το δικό μας σημείο αναφοράς, η δύναμη και άσβεστη φλόγα που σιγοκαίει στο πέρασμα των χρόνων.
Είναι η λαμπρή κληρονομιά, για την οποία καλούμαστε να παραμείνουμε αποδέκτες και συνεχιστές. Και ιδιαίτερα τη σημερινή εποχή, όπου πολλά αμφισβητούνται και αποδυναμώνονται.
Η ιστορία διδάσκει και καθοδηγεί. Η πίστη δίνει τη δύναμη για κάθε αγώνα. Ο ελληνισμός έχει ταυτότητα, ιστορία και συνέχεια.

Χρήστος Δ. Παγώνης
Δήμαρχος Χαλκιδέων