Μουσικοχορευτική παράσταση για τη ρεμπέτικη ζωή

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 30 Απριλίου 2018

Στην κατάμεστη από κόσμο αίθουσα του Θεάτρου Παπαδημητρίου στη Χαλκίδα, πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Κυριακής 29 Απριλίου, η μουσικοχορευτική παράσταση με θέμα “Ρεμπέτικη Ζωή… Η αναδρομή”.
Οργανώθηκε με αφορμή την αναγνώριση του Ρεμπέτικου ως μνημείου της άυλης Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς από την Unesco, από το Εργαστήρι Καλλιτεχνικής Παιδείας, τον Δημοτικό Οργανισμό Πολιτισμού του Δήμου Χαλκιδέων (ΔΟΑΠΠΕΧ) και την Πολιτιστική Δραστηριότητα της Αγίας Μαρίνας.

Μαζί με τους γνωστούς ρεμπέτες, Αγάθωνα και Πάνο Μπαρμπερίου, συμμτείχαν η ρεμπέτικη ορχήστρα του Εργαστηρίου και το Χορευτικό Τμήμα της Πολιτιστικής Δραστηρριότητας Αγίας Μαρίνας.

Παρών ήταν και ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, ο οποίος συνεχάρη όλους όσοι συνέβαλαν στην πραγματοποίηση της μουσικοχορευτικής παράστασης.