Ο δήμαρχος Χαλκιδέων στην εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου Μικρασιατών Προσφύγων και κατοίκων Νεάπολης Χαλκίδας

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 23 Ιανουαρίου 2017

Ασπίδα προστασίας για να μη ξεχνάμε τις ρίζες μας, χαρακτήρισε ο δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης την ίδρυση του Πολιτιστικού Συλλόγου Μικρασιατών Προσφύγων και κατοίκων Νεάπολης Χαλκίδας, μιλώντας στην εορταστική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 22 Ιανουαρίου.

Ο Σύλλογος έκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα του και στον σύντομο χαιρετισμό που απηύθυνε ο δήμαρχος, τόνισε ότι δεν πρέπει να λησμονούμε την ιστορία και το παρελθόν που μας συνδέουν με τους προγόνους και τις ρίζες μας. Χαρακτηριστικά, τόνισε ότι οι λαοί που ξέχασαν την ιστορία τους, ήταν καταδικασμένοι να την ξαναζήσουν.

Με την ευκαιρία ευχήθηκε στην πρόεδρο κ. Ράνια Τσάπελη Παπαγεωργίου και τα υπόλοιπα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου, επιτυχία στο έργο που ανέλαβαν.