Ο Δήμος Χαλκιδέων για την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας

Δράσεις, Νέα / Σάββατο, 10 Οκτωβρίου 2020

Η 10η Οκτωβρίου έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας, στοχεύοντας στην ευαισθητοποίηση των πολιτών σχετικά με τα ψυχικά νοσήματα και την συναισθηματική ηρεμία.

Οι δύσκολες υγειονομικά και οικονομικά ημέρες που διανύουμε, λόγω του κορονοϊού, δημιούργησαν έντονα συναισθήματα φόβου, αβεβαιότητας, άγχους, αϋπνίας, προκαλώντας διαταραχές στην καθημερινότητά μας και πολλές φορές στην ψυχική μας υγεία.

Για το λόγο αυτό, η σημερινή ημέρα είναι ίσως περισσότερο σημαντική από άλλες φορές, καθώς αναδεικνύει ακριβώς την επιτακτική ανάγκη δημιουργίας υπηρεσιών με στόχο την ανίχνευση των ευάλωτων ψυχικά ατόμων, την ενημέρωση, την υποστήριξη και την παροχή βοήθειας. Ο Δήμος Χαλκιδέων θα είναι αρωγός σε κάθε τέτοια προσπάθεια από την Πολιτεία.

Η ψυχική και συναισθηματική ηρεμία, με μέτρο και λογική αντίληψη, είναι οι πυλώνες για την ισορροπημένη ζωή και οδηγούν στο ευ ζην. Στόχο που χρειάζεται όλοι να επιζητούμε.
#dimoschalkideon #chalkida #WorldMentalHealthDay