Ο Δήμος Χαλκιδέων για την Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων με Αναπηρία

Νέα / Πέμπτη, 3 Δεκεμβρίου 2020

Η καθιέρωση της 3ης Δεκεμβρίου ως Παγκόσμιας Ημέρας των Ατόμων με Αναπηρία αποτελεί το ελάχιστο δείγμα ευαισθησίας, ανθρωπισμού και σεβασμού προς όλους τους ανθρώπους που, λόγω των ιδιαιτεροτήτων τους, παλεύουν ακόμα περισσότερο για την ισότιμη συμμετοχή και παρουσία τους στους διάφορους τομείς της κοινωνίας. Δεν είναι μια μέρα γιορτής, αλλά μια ημέρα υπενθύμισης της ανάγκης για διεκδίκηση της ίσης αντιμετώπισης από την κοινωνία, η οποία δεν έχει συνειδητοποιήσει ότι όλοι οι άνθρωποι εν γένει είμαστε διαφορετικοί.
Βασική μας ευθύνη είναι η κατοχύρωση των δικαιωμάτων και η διασφάλιση ίσων ευκαιριών και ποιοτικών συνθηκών διαβίωσης των Ατόμων με Αναπηρία, αφού έχουν τις ίδιες δυνατότητες για προσωπική, κοινωνική και επαγγελματική ανέλιξη και αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της ανθρώπινης φύσης και πραγματικότητας.
Εμείς, στον Δήμο Χαλκιδέων, καταβάλλουμε καθημερινά προσπάθειες για τη στήριξή τους, με τη δημιουργία προϋποθέσεων για την πλήρη ένταξη στην καθημερινότητα και τη βελτίωση της ποιότητας των υπηρεσιών και της προσβασιμότητας στους κοινόχρηστους χώρους.
Συγκεκριμένα:
• Βελτιώνουμε τις υποδομές των Δημοτικών Καταστημάτων, ώστε να διευκολυνθεί η ασφαλής είσοδος και εξυπηρέτηση
• Επισκευάζονται και δημιουργούνται νέες ράμπες στα πεζοδρόμια
• Τοποθετήθηκαν ράμπες σε σχολεία και εκπονείται μελέτη για τοποθέτηση και σε άλλα σχολεία
• Επισκευάστηκαν οι ήδη υπάρχουσες ράμπες σε παραλίες, ενώ δημοπρατείται έργο για την προμήθεια Seatrack ραμπών και τουαλετών
• Όλοι οι σχεδιασμοί μας για αναπλάσεις σε πάρκα και κοινόχρηστους χώρους περιλαμβάνουν τις απαραίτητες παρεμβάσεις για την πρόσβαση σε ΑμεΑ
• Εξετάζονται χώροι που να πληρούν τις απαραίτητες προϋποθέσεις για την προσωρινή μετεγκατάσταση των Εργαστηρίων Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.) Χαλκίδας καθώς και για την ανέγερση μόνιμου κτιριακού συγκροτήματος
• Μέσω του Δημοτικού Οργανισμού Παιδείας, Προστασίας και Αλληλεγγύης Χαλκίδας (Δ.Ο.Π.Π.Α.Χ.), συνεχίζουν να λειτουργούν και να βελτιώνονται τα Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών με Αναπηρία (Κ.Δ.Α.Π. ΜΕΑ), για τη γνήσια αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου και ψυχαγωγία των παιδιών, με διάφορες ατομικές ή ομαδικές δραστηριότητες.
Είμαστε όλοι διαφορετικοί και όλοι ίσοι.