Ο Δήμος Χαλκιδέων συμμετέχει στην Παγκόσμια Ημέρα Εξάλειψης της Βίας κατά των Γυναικών

Δράσεις, Νέα / Πέμπτη, 24 Νοεμβρίου 2022

Ο Δήμος Χαλκιδέων, με αφορμή την 25η Νοεμβρίου 2022, Παγκόσμια Ημέρα Εξάλειψης της Βίας Κατά των Γυναικών, μέσω της Δημοτικής Επιτροπής Ισότητας και του Κέντρου Συμβουλευτικής Υποστήριξης Γυναικών Θυμάτων Βίας, συμμετέχει στην προσπάθεια καταπολέμησης της βίας κατά των γυναικών, υλοποιώντας δράσεις ευαισθητοποίησης, δίνοντας τη δύναμη σε όλες τις γυναίκες, θύματα βίας, να σπάσουν τη σιωπή τους και να βρουν διέξοδο διαφυγής από τη σκληρή τους καθημερινότητα.
Συγκεκριμένα, την Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2022, θα γίνουν οι εξής δράσεις:
1. Ώρα 10.30 π.μ, στον πεζόδρομο πίσω από τα Δικαστήρια
Ενημέρωση των πολιτών για θέματα Βίας κατά των Γυναικών, διανομή έντυπου υλικού και αναμνηστικών δώρων
2. Ώρα 19:30 έως 20:30, στην Αίθουσα Συνεδριάσεων του Περιφερειακού Συμβουλίου της Π.Ε Ευβοίας
Στο πλαίσιο του 16ου Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ – Docfest στη Χαλκίδα, θα πραγματοποιηθεί ομιλία – συζήτηση από το Κέντρο Συμβουλευτικής Υποστήριξης Γυναικών Θυμάτων Βίας, με εισηγήτριες την Κοινωνική Λειτουργό κ. Φωτεινή Γεροχειμώνα και την Ψυχολόγο κ. Ειρήνη Μούτση
3. Φωταγώγηση Δημαρχιακού Μεγάρου Κότσικα, με το χαρακτηριστικό πορτοκαλί χρώμα, επίσημο χρώμα της διεθνούς ευαισθητοποίησης για την εξάλειψη της βίας κατά των γυναικών.