Ο Δήμος Χαλκιδέων τίμησε υποψήφιο Νομπελίστα

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 8 Απριλίου 2019

Έναν υποψήφιο Νομπελίστα ποιητή, τον Κυριάκο Χαραλαμπίδη, τίμησε ο Δήμος Χαλκιδέων στη διάρκεια ειδικής εκδήλωσης, που διοργάνωσε με τον Δημοτικό Οργανισμό Πολιτισμού, το απόγευμα της Κυριακής 7 Απριλίου, στην αίθουσα τελετών του Δημαρχιακού Μεγάρου Κότσικα.

Πρόκειται για έναν από τους μεγαλύτερους εν ζωή, Έλληνες ποιητές, προταθέντα για βραβείο Νόμπελ από τους καθηγητές του Πανεπιστημίου Κύπρου, κάτοχο του Κρατικού Βραβείου Ποίησης της Κύπρου (τρεις φορές), της Ελλάδας (μία) και της Ακαδημίας Αθηνών (δύο φορές), αντεπιστέλλον μέλος της Ακαδημίας Αθηνών, επίτιμο διδάκτορα δεκάδων Πανεπιστημίων της Ελλάδας και του εξωτερικού, που συμπλήρωσε σχεδόν 60 χρόνια δημιουργικού λογοτεχνικού βίου.

Στην έναρξη της τιμητικής βραδιάς για τον μεγάλο ποιητή, ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης του απένειμε αναμνηστική πλακέτα, τονίζοντας ότι μέσα από το ποιητικό έργο του Κυριάκου Χαραλαμπίδη αναβλύζει η αγάπη του για την πολυπαθή Μεγαλόνησο και τη διαχρονική της πορεία στο ιστορικό γίγνεσθαι.
Υπογράμμισε ακόμη ότι ότι ο Κυριάκος Χαραλαμπίδης είναι ποιητής ελληνοπρεπής και γράφει ποίηση που συγκεντρώνει όλα εκείνα τα γνωρίσματα που χαρακτηρίζουν την εθνική ποίηση, στην πιο υγιή της μορφή.

Για τον ποιητή μίλησαν κατά σειρά, ο φιλόλογος και συγγραφέας Νίκος Δ. Τριανταφυλλόπουλος, ο διδάκτωρ φιλολογίας Μανώλης Στεργιούλης και ο καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών Ανδρέας Βοσκός, ενώ ο ίδιος απήγγειλε ποιήματά του και συνομίλησε με το πυκνό ακροατήριο.
Τον συντονισμό της εκδήλωσης είχε η διδάκτωρ φιλολογίας και συγγραφέας Σούλα Παπαγεωργοπούλου.