Οι Χριστουγεννιάτικες δράσεις για τα παιδιά από τον Δήμο Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Τετάρτη, 28 Δεκεμβρίου 2022

Τα Χριστούγεννα είναι η εποχή που κάθε χρόνο μεταδίδει φως και αισιοδοξία σε όλο τον κόσμο και ιδιαίτερα στα μικρά παιδιά. Ο Δήμος Χαλκιδέων, επιθυμώντας να δώσει χαρά σε όλους τους μικρούς πολίτες, πραγματοποίησε πολλές εορταστικές δράσεις και συγκεκριμένα, από αρχές Δεκεμβρίου έγιναν:
➔ Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου
Στολισμός του Χριστουγεννιάτικου δέντρου της Αποδοχής από παιδιά με αναπηρία
➔ Τρίτη 6 Δεκεμβρίου
Κουκλοθέατρο για τα Κ.Δ.Α.Π ΜεΑ «Το βραχογιγαντάκι που τραγουδούσε στις ανεμώνες»
➔ Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου
Μουσικοθεατρική παράσταση από τα παιδιά του Κ.Δ.Α.Π ΜεΑ «Σαν παλιό σινεμά»
➔ Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου
Εκδρομή και Εκκλησιασμός στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου Βασιλικού για τα παιδιά του Κ.Δ.Α.Π ΜεΑ
➔ Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου
Χριστουγεννιάτικη θεατρική παράσταση για τα παιδιά των Παιδικών Σταθμών «Χριστουγεννιάτικη Έκπληξη»
➔ Κυριακή 18 Δεκεμβρίου
Μουσικοχορευτική παράσταση για όλα τα παιδιά «Οι μικροί τυμπανιστές σε Χριστουγεννιάτικες μελωδίες» στο Δημοτικό Θέατρο Παπαδημητρίου
➔ Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου
Χριστουγεννιάτικα εργαστήρια για τα παιδιά των Παιδικών Σταθμών
➔ Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου
Πολυθέαμα με Θέατρο Σκιών Καραγκιόζη στην πλατεία Δικαστηρίων
➔ Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου
Χριστουγεννιάτικα εργαστήρια και διανομή δώρων για τα παιδιά των Κ.Δ.Α.Π
➔ Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου
Χριστουγεννιάτικη γιορτή και διανομή δώρων για τα παιδιά του Κ.Δ.Α.Π ΜεΑ
➔ Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου
Καλλιτεχνικά διαδραστικά δρώμενα, παιχνίδια και κεράσματα, από τον Άγιο Βασίλη και τα ξωτικά του στην πλατεία Αγοράς, για όλα τα παιδιά
➔ Τετάρτη 28 Δεκεμβρίου
Παιδική Θεατρική παράσταση «Ο Αϊ Βασίλης στη χώρα της οδοντοστοιχούλας» για όλα τα παιδιά, στο Δημοτικό Θέατρο Παπαδημητρίου
Παράλληλα, η πλατεία Αγίου Νικολάου έχει μετατραπεί, από αρχές Δεκεμβρίου, σε ένα μεγάλο Χριστουγεννιάτικο χωριό με το καρουζέλ, τα παιχνίδια και τα σπιτάκια να υποδέχονται τα παιδιά.