Ολοκληρώθηκε η έκθεση έργων πάτσγουορκ (patchwork) στη Χαλκίδα.

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 12 Νοεμβρίου 2018

Με την υποστήριξη του Δημοτικού Οργανισμού Πολιτισμού του Δήμου Χαλκιδέων (ΔΟΑΠΠΕΧ), πραγματοποιήθηκε το τριήμερο 9,10 και 11 Νοεμβρίου στη Χαλκίδα, η έκθεση έργων του Ελληνικού Συλλόγου Πάτσγουρκ.

Η έκθεση οργανώθηκε στην ισόγεια αίθουσα “Αριστοτέλης” του Δημαρχείου και την πρώτη ημέρα λειτουργίας της την επισκέφθηκε και ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, ο οποίος είχε την ευκαιρία να ενημερωθεί σχετικά από τον εκπρόσωπο του Συλλόγου Ανάργυρο Βλαχάκη.

Οι ρίζες της τέχνης του πάτσγουρκ είναι αρχαίες, ενώ στη σύγχρονη μορφή της γεννιέται στην Αγγλία τον 18ο αιώνα, από όπου προέρχεται και η συγκεκριμένη ονομασία.
Το πάτσγουρκ είναι η συρραφή μικρών κομματιών υφάσματος, με σκοπό να φτιαχτούν τραπεζομάντηλα, κουβερλί, κουβέρτες, μαξιλαροθήκες και παιχνίδια.