Ομαδική συνεδρία αγωγής υγείας/διατροφής στο Δήμο Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Παρασκευή, 13 Δεκεμβρίου 2019

Η Αντιδημαρχία Υγείας πραγματοποίησε ομαδική συνεδρία αγωγής υγείας/διατροφής για τους ωφελούμενους του προγράμματος ‘’Στέγαση και Εργασία για τους αστέγους’’ του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, στο Δημαρχείο Χαλκίδας . Το πρόγραμμα υλοποιείται με τη συνεργασία του Δήμου Χαλκιδέων (Τμήμα Πρόνοιας ) και της ΑμΚΕ ‘ΙΑΣΙΣ’. Σκοπός του είναι η μετάβαση των ωφελούμενων από τις δομές επείγουσας στέγασης σε αυτόνομη στέγαση και η εργασιακή τους επανένταξη. Τα προγράμματα στέγασης σε διαμερίσματα παρουσιάζουν μεγαλύτερο όφελος , αφού η επαφή με τον κοινωνικό ιστό είναι πιο άμεση και ωθεί τους ωφελούμενους να προσπαθήσουν να αντιμετώπισουν τα προβλήματα της καθημερινότητας σε μεγάλο βαθμό από τους ίδιους. Στο πλαίσιο αυτό, πραγματοποιήθηκε η συνεδρία, κατά την οποία επισκέπτριες Υγείας από τις ΤΟ.Μ.Υ. Δροσιάς και Βασιλικού ενημέρωσαν τους ωφελούμενους όσον αφορά θέματα προσωπικής υγιεινής και σωστής διατροφής.