Πανηγύρισε ο Ναός της Παναγίας των Βλαχερνών

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 3 Ιουλίου 2017

Με εκκλησιαστική λαμπρότητα η Χαλκίδα πανηγύρισε το Σαββατοκύριακο 1 και 2 Ιουλίου την Παναγία των Βλαχερνών και τον Νεοφανή Άγιο Ιωάννη τον Μαξίμοβιτς.

Στο παρεκκλήσι της Παναγίας των Βλαχερνών, της ενορίας Αγίου Ιωάννη, που βρίσκεται στη συνοικία των Φοινίκων, το απόγευμα του Σαββάτου τελέστηκε πανηγυρικός εσπερινός από τους αιδεσιμώτατους π. Κωνσταντίνο Λοβέρδο και Αναστάσιο Χρήστου και στη συνέχεια έγινε η περιφορά της εικόνας, υπό τους ήχους της Φιλαρμονικής του Δήμου Χαλκιδέων.

Την τελετή του εσπερινού παρακολούθησε και ο Δήμαρχος Χρήστος Παγώνης, τον οποίο οι εκπρόσωποι της τοπικής εκκλησίας ευχαρίστησαν για τη διάθεση της Φιλαρμονικής και τη συνδρομή του Δήμου για την άρτια οργάνωση των εκδηλώσεων.

Την κυριώνυμη ημέρα της γιορτής τελέστηκε πανηγυρική Θεία Λειτουργία και μοιράστηκε ευλογημένο φαγητό.