Πανηγυρίζει ο Ιερός Ναός Παμμεγίστων Ταξιαρχών Χαλκίδας

Δράσεις, Νέα / Τετάρτη, 8 Νοεμβρίου 2017

Πανηγυρίζει σήμερα 8 Νοεμβρίου ο Ιερός Ναός των Παμμεγίστων Ταξιαρχών Χαλκίδας και συνεχίζονται οι εκδηλώσεις που ξεκίνησαν από την προηγούμενη ημέρα.

Συγκεκριμένα την παραμονή της εορτής, τελέστηκε μέγας πανηγυρικός εσπερινός, προεξάρχοντος του πανοσιολογιώτατου αρχιμανδρίτη και Γενικού Αρχιερατικού Επιτρόπου της Ιεράς Μητροπόλεως Χαλκίδας, π. Φιλόθεου Θεοχάρη.

Αμέσως μετά έγινε η λιτάνευση και περιφορά της εικόνας στους γύρω δρόμους, με τη Φιλαρμονική του Δήμου Χαλκιδέων και ομάδες από πολιτιστικούς συλλόγους να προπορεύονται.

Στις εκδηλώσεις της πρώτης ημέρας παρέστη και ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, με αρκετά μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου.

Το πρόγραμμα της σημερινής ημέρας περιελάμβανε Όρθρο και πανηγυρική Θεία Λειτουργία, ενώ το απόγευμα στις 17:00 θα τελεστεί μεθεόρτιος εσπερινός και κτητορικό μνημόσυνο.