Παρέμβαση Δημάρχου Χαλκιδέων για θέματα των ΡΟΜΑ

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 25 Φεβρουαρίου 2019

Παρέμβαση για τα ζητήματα που αφορούν στην κοινότητα των ΡΟΜΑ, έκανε ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, στη διάρκεια της εκδήλωσης που οργάνωσε την Κυριακή 24 Φεβρουαρίου, ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ελλήνων Τσιγγάνων Εύβοιας και Στερεάς Ελλάδας “Ο Εύριπος”.

Ο Δήμαρχος αναφέρθηκε στις συναντήσεις που έχουν γίνει από την πλευρά του Δήμου Χαλκιδέων με αντιπροσωπεία των ΡΟΜΑ, στο πλαίσιο λειτουργίας σχολείου 2ης ευκαιρίας, διάθεσης χώρου για τις συγκεντρώσεις τους και οργάνωσης δράσεων για να αναδείξουν τον πολιτισμό τους.

Ο Δήμαρχος υπογράμμισε ότι στόχος είναι να δοθούν διέξοδα στους ανθρώπους αυτούς, έτσι ώστε να μπορέσουν να ενσωματωθούν πλήρως στις τοπικές κοινωνίες, απαλλαγμένοι από όποια στίγματα.