Παρέμβαση Δήμαρχου Χαλκιδέων στην Επιτροπή Παρακολούθησης Προγράμματος Αγροτικής Ανάπτυξης

Νέα, Οικονομία / Παρασκευή, 22 Ιουνίου 2018

Παρουσία του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης Ευάγγελου Αποστόλου, πραγματοποιήθηκε σήμερα Παρασκευή 22 Ιουνίου στη Χαλκίδα, η 5η Συνεδρίαση της Επιτροπής Παρακολούθησης του Προγράμματος Αγροτικής Ανάπτυξης 2014-2020.
Στη συνεδρίαση παρίσταται ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, ο οποίος στον σύντομο χαιρετισμό που απηύθυνε ευχήθηκε όπως τα συμπεράσματα της Συνεδρίασης είναι γόνιμα και καθοριστικά για την πορεία του προγράμματος.

Ανέφερε ακόμη ότι η Εύβοια συνεχίζει να έχει πάντα σημαντική θέση στη Γεωργία και την Κτηνοτροφία, ενώ πρωταγωνιστική είναι η θέση της στην Αλιεία και κυρίως στην Ιχθυοκαλλιέργεια και πρόσθεσε ότι αρκετές περιοχές του Νομού μας, όπως των Ψαχνών, του Ληλαντίου Πεδίου και της Ιστιαίας, στηρίζονται εν πολλοίς στην αγροτική παραγωγή και οι δυνατότητες περαιτέρω ανάπτυξης και προσανατολισμού προς την ποιοτική Γεωργία, είναι μεγάλες και δημιουργούν προκλήσεις, στις οποίες ο αγροτικός κόσμος με τη συνδρομή της Πολιτείας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, μπορεί να ανταποκριθεί.

Τέλος, ο Δήμαρχος υπογράμμισε ότι ο Δήμος Χαλκιδέων σε συνεργασία με το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης, έχει ξεκινήσει συζητήσεις για τη δημιουργία ενός πρότυπου Αγροτικού Κέντρου Ενημέρωσης, Κατάρτισης και Στήριξης του πρωτογενούς τομέα.