Παρεμβάσεις πρασίνου σε όλες τις Ενότητες

Δράσεις, Νέα, Περιβάλλον / Πέμπτη, 17 Νοεμβρίου 2016

Στα πλαίσια της συντήρησης των χώρων πρασίνου, η Δ/νση Γεωτεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου Χαλκιδέων, πραγματοποιεί νέες και συμπληρωματικές φυτεύσεις δέντρων, θάμνων και ανθοφύτων και την αντικατάσταση κατεστραμμένων τμημάτων χλοοτάπητα σε όλες τις κοινότητες του δήμου. Ήδη έχουν γίνει παρεμβάσεις στις Κοινότητες Ν. Λαμψάκου, Καλοχωρίου – Παντειχίου και Αφρατίου, αλλά και σε μικρούς χώρους πρασίνου σε διάφορα σημεία στη Χαλκίδα.
Όπως δήλωσε ο αντιδήμαρχος Γεωτεχνικών Υπηρεσιών Γιώργος Μπουραντάς, αρμόδια συνεργεία μεριμνούν για τη συντήρηση και τον καλλωπισμό των υφιστάμενων χώρων πρασίνου, με στόχο τη βελτίωση των συνοικιών, όλων των Ενοτήτων και Κοινοτήτων του Δήμου Χαλκιδέων. Παράλληλα, ζήτησε τη συνεργασία των δημοτών, για να παραμείνουν οι χώροι καθαροί, προς όφελος όλων.