525.605€ από το Δήμο Χαλκιδέων στην Τ.Κ. Ανθηδώνας για Αγροτική Οδοποιία

Δράσεις, Νέα / Παρασκευή, 21 Δεκεμβρίου 2018

Ποσόν 525.605 ευρώ εξασφάλισε ο Δήμος Χαλκιδέων μέσα από το πρόγραμμα “ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ” προκειμένου να προχωρήσει στην εκτέλεση του έργου βελτίωσης προσβασιμότητας Αγροτικής Οδού στην Τοπική Κοινότητα Ανθηδώνας.

Σχετικό αίτημα είχε υποβάλλει  από το περασμένο καλοκαίρι ο Δήμος Χαλκιδέων, που αφορούσε Αγροτική Οδό μήκους 2.600 μ. σε εκτός σχεδίου και ορίων οικισμού περιοχή.

Οι κύριες εργασίες συντήρησης και βελτίωσης της υφιστάμενης χωμάτινης αγροτικής οδού, αφορούν στην κατασκευή οδοστρωσίας, υπόβασης, ασφαλτικής στρώσης και ασφαλτικής προεπάλειψης.

Όπως τόνισε ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης από τους βασικούς στόχους της Δημοτικής Αρχής είναι οι παρεμβάσεις για την ασφαλή μετακίνηση των παραγωγών, των προϊόντων και των εμπορευμάτων τους.

Στο πλαίσιο αυτό διεκδικήθηκε πίστωση για το συγκεκριμένο έργο στην Ανθηδώνα, ενώ ταυτόχρονα γίνονται παρεμβάσεις και σε άλλες Δημοτικές Ενότητες.