Πρόσκληση συμμετοχής στα Θεματικά Εργαστήρια για τη διαμόρφωση της ΣΒΑΑ του Δήμου Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Πέμπτη, 13 Σεπτέμβριος 2018

Στο πλαίσιο της διαβούλευσης για την εκπόνηση της Στρατηγικής Βιώσιμης  Αστικής Ανάπτυξης (ΣΒΑΑ) της Χαλκίδας, για την οποία έχουν ήδη υπάρξει προηγούμενες ενημερώσεις από το Δήμο Χαλκιδέων, διοργανώνονται στις 18 Σεπτεμβρίου 2018, στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου (Δημαρχείο Χαλκίδας, Φαρμακίδου 15) Θεματικά Εργαστήρια, τα οποία θα διεξαχθούν διαδοχικά  ως εξής:

Θεματικό Εργαστήριο Αντικείμενο Ώρες
1 Βελτίωση του χώρου και της καθημερινής λειτουργίας της πόλης και του περιβάλλοντος 12.00- 14.00
2 Ενίσχυση της επιχειρηματικότητας και της απασχόλησης – Βελτίωση των κοινωνικών υπηρεσιών  14.00 – 16.00

Η δομή των εργαστηρίων θα περιλαμβάνει:

Α. 10 λεπτες τοποθετήσεις από :

• Εκπρόσωπο της ΕΥΔ Στερεάς Ελλάδας (γενικά θέματα, επιλεξιμότητα δράσεων, παράλληλες δράσεις που χρηματοδοτούνται από το ΠΕΠ Στερεάς Ελλάδας εκτός της ΣΒΑΑ)
  • Τον Δήμαρχο Χαλκιδέων (πολιτικές προτεραιότητες για το θεματικό αντικείμενο του Εργαστηρίου)
  • Τον Σύμβουλο (τα δεδομένα της υπάρχουσας κατάστασης και τα προβλήματα-δυνατότητα που συνδέονται με το θεματικό αντικείμενο του Εργαστηρίου, και επιλεξιμότητα –γεωγραφική και θεματική-των δράσεων)

Β. Παρεμβάσεις – ερωτήσεις / απαντήσεις των συμμετεχόντων,

όπου θα διατεθεί ο περισσότερος χρόνος , προκειμένου τα Εργαστήρια να είναι παραγωγικά και ουσιαστικά

Λόγω της ιδιαίτερης βαρύτητας για την ολοκλήρωση της πρότασής μας, παρακαλούμε όλους – φορείς, συλλογικότητες, πολίτες – για τη συμμετοχή σας στα θεματικά πεδία ενδιαφέροντός σας προκειμένου να συζητήσουμε για δράσεις που θα ενταχθούν στη ΣΒΑΑ Χαλκίδας.

Για τυχόν διευκρινήσεις και πληροφορίες : Νίκη Ταντάλου / 2221355165, Κων/να Γκέκα /2221355182

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΧΑΛΚΙΔΕΩΝ

ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΑΓΩΝΗΣ