Ράμπες για ΑΜΕΑ σε παραλίες, τοποθετεί ο Δήμος Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Παρασκευή, 24 Μαΐου 2019

Στην προμήθεια εξοπλισμού για να τοποθετηθούν ράμπες σε παραλίες, που θα δίνουν τη δυνατότητα στα άτομα με ειδικές ικανότητες να έχουν πρόσβαση σ’ αυτές, προχωράει τις επόμενες ημέρες ο Δήμος Χαλκιδέων.

Συγκεκριμένα στις 10 Ιουνίου 2019 έχει προγραμματιστεί ανοικτός ηλεκτρονικός μειοδοτικός διαγωνισμός, για την προμήθεια εξοπλισμού προσβασιμότητας Α.Μ.Ε.Α. σε τουριστικές παραλίες του Δήμου Χαλκιδέων, προϋπολογισμού 226.628€.

Όπως τόνισε ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, στόχος του Δήμου είναι να τοποθετηθούν σε τουριστικές παραλίες οι απαιτούμενοι μηχανισμοί, που θα διασφαλίζουν στα άτομα με ειδικές ικανότητες, αυτόνομη, ασφαλή και αξιοπρεπή πρόσβαση σε αυτές.
Πρόσθεσε ακόμη ο Δήμαρχος, ότι οι παρεμβάσεις αυτές αποτελούν τμήμα μιας συνολικής πολιτικής στρατηγικής της Δημοτικής Αρχής, για τη διασφάλιση των δικαιωμάτων των Α.Μ.Ε.Α.