Σε διήμερο για το περιβάλλον συμμετείχε ο Δήμος Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Τετάρτη, 7 Ιουνίου 2017

Σε διήμερο πρόγραμμα, με δραστηριότητες σχετικά με την προστασία του περιβάλλοντος, συμμετείχε ο Δήμος Χαλκιδέων μαζί με την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και το Γραφείο Σχολικών δραστηριοτήτων.

Συγκεκριμένα, το διήμερο 6 και 7 Ιουνίου, στο Αμφιθέατρο της Περιφερειακής Ενότητας Εύβοιας παρουσιάστηκαν από σχολικές ομάδες προγράμματα και δράσεις για το Περιβάλλον, την Υγεία και τον Πολιτισμό.

Παράλληλα, με την συνεργασία του Δήμου Χαλκιδέων και του Δημοτικού Οργανισμού Αθλητισμού, Πολιτισμού και Περιβάλλοντος Χαλκίδας, έγινε ενημέρωση και συλλογή μικρών ηλεκτρικών συσκευών με σκοπό την ανακύκλωσή τους.

Από την πολιτική ηγεσία του Δήμου Χαλκιδέων στις εκδηλώσεις παρέστη ο εντεταλμένος σύμβουλος, αρμόδιος για την Ανακύκλωση, Δημήτρης Παπαποστόλου, ο οποίος τόνισε ότι η Δημοτική Αρχή θεωρεί πρώτης προτεραιότητας το θέμα της προστασίας του περιβάλλοντος και προς την κατεύθυνση αυτή θα κάνει ότι είναι δυνατόν για να ενημερώσει και κινητοποιήσει τις κοινωνικές ομάδες.