Σημαντικά έργα για τον Δήμο Χαλκιδέων εγκρίθηκαν από την Περιφέρεια ΣτΕ

Νέα, Οικονομία, Πολιτική / Δευτέρα, 3 Ιουλίου 2017

Δεκτές έγιναν από το Περιφερειακό Συμβούλιο Στερεάς Ελλάδας, οι προτάσεις του Δήμου Χαλκιδέων για χρηματοδότηση έργων υποδομής.

Συγκεκριμένα στη συνεδρίαση της Πέμπτης 29 Ιουνίου το Περιφερειακό Συμβούλιο ενέκρινε τα παρακάτω έργα, που αφορούν στον Δήμο Χαλκιδέων:

• Ανάπλαση Λεωφόρου Καραμανλή στη Χαλκίδα και κατασκευή συνδετηρίων οδών, προϋπολογισμού 1,4 εκ. ΕΥΡΩ.
  • Ενεργειακή αναβάθμιση του Κολυμβητηρίου του Δήμου Χαλκιδέων, για ελαχιστοποίηση της δαπάνης θέρμανσης του νερού, προϋπολογισμού 400.000,00€
  • Έργα στο Δημοτικό Στάδιο Χαλκίδας, προϋπολογισμού 135.000,00€, που αφορούν στεγάνωση και αποκατάσταση της εξέδρας και επισκευή των κοινοχρήστων χώρων κάτω από αυτή.
  • Κατασκευή υποθαλάσσιου αγωγού λυμάτων από την Ιχθυόσκαλα Χαλκίδας μέχρι τη Σουβάλα, μήκους 560μ, με διάθεση πίστωσης ύψους 150.000,00€
  • Προμήθεια κινητού εξοπλισμού για τη βελτίωση της λειτουργίας του ΧΥΤΑ Κεντρικής Εύβοιας, προϋπολογισμού 1,2 εκ. ΕΥΡΩ.

Με την ευκαιρία, ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης ευχαριστεί τον Περιφερειάρχη Κώστα Μπακογιάννη, τον Αντιπεριφερειάρχη Εύβοιας Φάνη Σπανό και τα μέλη του Περιφερειακού Συμβουλίου.