Στη γιορτή λήξης του 24ου Δημοτικού Σχολείου Χαλκίδας η Δήμαρχος Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Τετάρτη, 15 Ιουνίου 2022

Στη γιορτή λήξης του 24ου Δημοτικού Σχολείου Χαλκίδας, αφιερωμένη στα 100 χρόνια από τη Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου και της Μικράς Ασίας, που πραγματοποιήθηκε χθες, Τρίτη 14 Ιουνίου 2022, παρευρέθηκε η Δήμαρχος Χαλκιδέων Έλενα Βάκα.
Στον σύντομο χαιρετισμό της η Δήμαρχος έδωσε συγχαρητήρια στον Διευθυντή, τους δασκάλους και τους μαθητές για την διοργάνωση και ιδιαίτερα για την επιλογή του θέματος του Μικρασιατικού και Ποντιακού Ελληνισμού. «Η θεματολογία της σημερινής εκδήλωσης είναι ιδιαίτερα συγκινητική, καθώς η ιστορία μας είναι παρούσα και ζωντανή. Η ιστορία είναι εδώ. Τα παιδιά σήμερα που την αναπαράγουν και την τιμούν είναι οι θεματοφύλακές της και οι άξιοι συνεχιστές των προγόνων μας. Κλείνοντας, θα ήθελα να αναφέρω ότι εδώ, στους Αγίους Αναργύρους, στο όμορφο μπαλκόνι της Χαλκίδας, προσπαθούμε να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για να το ομορφύνουμε. Όσον αφορά στο σχολείο, φτιάξαμε το πεζοδρόμιο κι έχουμε κάνει παρεμβάσεις κι εντός του σχολικού κτιρίου. Να σας ενημερώσω επίσης ότι φέτος θα γίνει και η πλατεία δίπλα στην παιδική χαρά. Εκεί θα φτιάξουμε έναν νέο κοινόχρηστο χώρο, με παγκάκια, πράσινο, ηλεκτροφωτισμό και υπαίθρια όργανα γυμναστικής. Επίσης, θα γίνει ανάπλαση και αναβάθμιση στο γηπεδάκι του μπάσκετ που υπάρχει εδώ πιο κάτω, σε συνεργασία με την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας.».