Στη συνεδρίαση του Συμβουλίου της Κοινότητας Ανθηδόνος (τέως Λουκισίων) η Δήμαρχος Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Παρασκευή, 22 Ιουλίου 2022

Στη συνεδρίαση του Συμβουλίου Κοινότητας Ανθηδόνος (τέως Λουκισίων) συμμετείχαν χθες, Πέμπτη 21 Ιουλίου 2022, η Δήμαρχος Χαλκιδέων Έλενα Βάκα, ο Αντιδήμαρχος Δ.Ε. Ανθηδόνος Κώστας Καρβούνης και ο Αντιδήμαρχος Έργων Βασίλης Γουρνής, κατόπιν πρόσκλησης των μελών του Συμβουλίου.
Κατά τη συνεδρίαση, συζητήθηκαν το έργο της διαμόρφωσης του δρόμου προς τον Άγιο Γεώργιο, το οποίο βρίσκεται σε εξέλιξη, η μελέτη για την ανάπλαση της παραλίας Ανθηδόνος, που εκπονείται ήδη, καθώς και η αγορά του κτιρίου προς αξιοποίηση, η οποία έχει δρομολογηθεί.
Η Δήμαρχος ενημέρωσε τα μέλη σχετικά με τα έργα που θα ενταχθούν άμεσα στο Τεχνικό Πρόγραμμα, όπως η διαμόρφωση του αύλειου χώρου του Ιερού Ναού Αγίου Γεωργίου και έργα ασφαλτοστρώσεων οδών, τα οποία ξεπερνούν τις 330.000 ευρώ, τονίζοντας ότι, η παρούσα Δημοτική αρχή επιστρέφει όλα τα ανταποδοτικά τέλη της περιοχής στην Κοινότητα, από το 2017 μέχρι και σήμερα, για έργα και μελέτες που έχει αποφασίσει το Συμβούλιο της Κοινότητας.