Στην εκδήλωση Προσφυγικής Μνήμης στη Ν. Λάμψακο η Δήμαρχος Έλενα Βάκα

Δράσεις, Νέα / Τετάρτη, 18 Σεπτεμβρίου 2019

Στην εκδήλωση Προσφυγικής Μνήμης στην πλατεία της Νέας Λαμψάκου, έδωσε το παρών η Δήμαρχος Χαλκιδέων Έλενα Βάκα, το βράδυ του Σαββάτου 14 Σεπτεμβρίου. Την εκδήλωση διοργάνωσαν ο Πολιτιστικός Σύλλογος «Αναξαγόρας», το ΚΑΠΗ Νέας Λαμψάκου και η Ενορία Αγίου Τρύφωνα προς τιμήν των Λαμψακηνών προσφύγων.

Η κ. Βάκα στο σύντομο χαιρετισμό της έδωσε συγχαρητήρια στους φορείς για τη διοργάνωση και τόνισε τη μεγάλη σημασία της ημέρας αυτής. «Σήμερα είναι ημέρα μνήμης ανθρώπων που χάθηκαν στις αλησμόνητες πατρίδες και αυτών που ξεριζώθηκαν και ξεκίνησαν από το μηδέν ερχόμενοι στους νέους τόπους τους. Ήρθαν εδώ άνθρωποι που είχαν προκόψει στα μέρη τους και δίδαξαν πολιτισμό, ιστορία και συμπεριφορές. Είστε απόγονοι άξιων ανθρώπων και χαίρομαι πολύ που γίνονται τέτοιες δράσεις, για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι την ιστορία, γιατί μόνο έτσι θα υπάρχουμε σαν άνθρωποι, σαν Έλληνες και θα έχουμε παρόν και μέλλον.»