Στην επετειακή συναυλία της Ευριπείου Χορωδίας Χαλκίδας η Δήμαρχος Χαλκιδέων

Νέα / Τετάρτη, 11 Δεκεμβρίου 2019

Στην επετειακή συναυλία για τα 30 χρόνια λειτουργίας της Ευριπείου Χορωδίας Χαλκίδας, στο πλαίσιο του 18ου Χορωδιακού Φεστιβάλ Χαλκίδος, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 7 Δεκεμβρίου στο Αμφιθέατρο της Περιφερειακής Ενότητας Εύβοιας και κατά την οποία τιμήθηκαν ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ.κ Ιερώνυμος και ο Ευβοέας μαέστρος και συνθέτης Μιχάλης Κοκκίνης, παρέστη η Δήμαρχος Χαλκιδέων Έλενα Βάκα.«Μακαριώτατε Αρχιεπίσκοπε Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ.κ Ιερώνυμε, με ιδιαίτερη τιμή και σεβασμό σας καλοσωρίζουμε στη Χαλκίδα, αρχόντισσα του Ευρίπου, έδρα της Ιεράς μας Μητροπόλεως Χαλκίδος, Ιστιαίας και Βορείων Σποράδων και στο 18ο Χωρωδιακό Φεστιβάλ. Η παρουσία σας εδώ τιμά το Δήμο Χαλκιδέων και δημιουργεί σε όλους μας μεγάλη συγκίνηση κυρίως για την από καρδιάς αποψινή σας εξομολόγηση, όπου δηλώσατε ότι νιώθετε τη Χαλκίδα ως ιδιαίτερη πατρίδα σας. Χαιρόμαστε και δίνουμε συγχαρητήρια στην Ευρίπειο Χορωδία, που το Φεστιβάλ αυτό αποτέλεσε την αφορμή για να μας επισκεφθείτε και να τιμηθείτε. Σας παρακαλούμε, Μακαριώτατε, να ευλογείτε το Δήμο μας και το έργο της Χορωδίας αυτής, το οποίο εδώ και δεκαετίες επιτελεί με επιτυχία. Από την πλευρά μας, ευχόμαστε ολόψυχα ο Τριαδικός μας Θεός να ενισχύει πλούσια την προθιεραρχική σας διακονία και να σας χαρίζει υγεία. Ως ευ παρέστειτε Μακαριώτατε.»