Στην παρουσίαση του Εθνικού Σχεδίου Δράσης για την Ισότητα των Φύλων 2021-2025 η Δήμαρχος Χαλκιδέων

Νέα / Παρασκευή, 10 Δεκεμβρίου 2021

Στην παρουσίαση του Εθνικού Σχεδίου Δράσης για την Ισότητα των Φύλων 2021-2025, που πραγματοποιήθηκε σήμερα, Παρασκευή 10 Δεκεμβρίου 2021, στο Ίδρυμα Βασίλη κι Ελίζας Γουλανδρή, παρουσία της Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας κ. Κατερίνας Σακελλαροπούλου και του Πρωθυπουργού κ. Κυριάκου Μητσοτάκη, παρευρέθηκε η Δήμαρχος Χαλκιδέων και Πρόεδρος της Επιτροπής Ισότητας της Π.Ε.Δ. Στερεάς Ελλάδας κ. Έλενα Βάκα.
Την εκδήλωση διοργάνωσε το Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων και η Υφυπουργός Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, αρμόδια για θέματα Δημογραφικής και Οικογενειακής Πολιτικής και Ισότητας των Φύλων κ. Μαρία Συρεγγέλα, παρουσιάζοντας τους βασικούς άξονες, τις καινοτομίες και τις δράσεις για να αντιμετωπιστεί η παθογένεια της ανισότητας των φύλων σε όλους τους τομείς, μέσα από έναν κεντρικό στρατηγικό σχεδιασμό.