Στηρίζουμε υλικά και ηθικά το Λαογραφικό Μουσείο Ν. Αρτάκης

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 24 Ιουλίου 2017

Τη σημαντική συνεισφορά του Συλλόγου Απανταχού Αρτακηνών στην ανάδειξη, διατήρηση και προβολή των στοιχείων εκείνων που συνδέουν τους σημερινούς κατοίκους της Ν. Αρτάκης με τους προγόνους τους, υπογράμμισε ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης.
Μιλώντας το βράδυ της Παρασκευής 21 Ιουλίου σε εκδήλωση του Συλλόγου, ο Δήμαρχος αναφέρθηκε ιδιαίτερα στη λειτουργία του Λαογραφικού Μουσείου της Ν. Αρτάκης και επιβεβαίωσε ότι ο Δήμος Χαλκιδέων θα το στηρίζει υλικά και ηθικά, αφού μέσα από αυτό ο Σύλλογος προβάλλει την πλούσια ιστορία του τόπου.
Νωρίτερα, στη σύντομη ομιλία της η Πρόεδρος του Συλλόγου Απανταχού Αρτακηνών Κυζικηνών Σωσώ Χατζάκη Λαγού, ευχαρίστησε τη Δημοτική Αρχή, που αγκάλιασε το Λαογραφικό Μουσείο, στηρίζοντας και προβάλλοντας την ιστορία της Ν. Αρτάκης.
Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιελάμβανε και παραδοσιακούς χορούς.