Στις εκδηλώσεις για τον Άγιο Πορφύριο ο δήμαρχος Χρήστος Παγώνης

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 5 Δεκεμβρίου 2016

Στη γενέτειρα του, τον Άγιο Ιωάννη Αλιβερίου, γιορτάστηκε το σαββατοκύριακο 3 και 4 Δεκεμβρίου. η μνήμη του Οσίου Πορφυρίου, παρουσία πλήθους κόσμου.

Την πρώτη ημέρα, στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου τελέστηκε μέγας πολυαρχιερατικός εσπερινός με αρτοκλασία και παράκληση και την επόμενη, Όρθρος και πολυαρχιερατική Θεία Λειτουργία. Ακολούθησε λιτάνευση της ιεράς εικόνας, με τη Φιλαρμονική του Δήμου Χαλκιδέων να προπορεύεται.

Στις εκδηλώσεις συμμετείχαν οι σεβασμιώτατοι Μητροπολίτες Καρυστίας και Σκύρου κ. Σεραφείμ, Χαλκίδας, Ιστιαίας και Β. Σποράδων κ. Χρυσόστομος και Σισανίου και Σιατίστης κ. Παύλος, πλαισιωμένοι και από άλλους εκπροσώπους της Εκκλησίας. Επίσημος προσκεκκλημένος της Τοπικής Ενορίας ήταν και ο δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, ο οποίος παρακολούθησε τις εκδηλώσεις και μάλιστα δέχθηκε και τις ευχαριστίες των διοργανωτών για τη διάθεση της Φιλαρμονικής του Δήμου.