Στο Μέγαρο Μουσικής με το “Αλωνάκι” ο Δήμαρχος Χρήστος Παγώνης

Δράσεις, Νέα / Παρασκευή, 9 Ιουνίου 2017

Τα εύσημα στον Σύλλογο Ελληνικής Πολιτιστικής Παράδοσης Χαλκίδας “Τ΄ Αλωνάκι”απένειμε ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, αμέσως μετά την εκπληκτική παράσταση στο Μέγαρο Μουσικής στην Αθήνα, την Τετάρτη 7 Ιουνίου.

Ο Δήμαρχος ήταν παρών και παρακολούθησε την εκδήλωση που είχε τίτλο “Σκοποί στο Γριπονήσι …από το χθες στο σήμερα” και περιελάμβανε τραγούδια, χορό, αφηγήσεις και γεγονότα για τον λαϊκό πολιτισμό, που αναφέρονται στην ομώνυμη έκδοση του συλλόγου.

Στην σύντομη παρέμβαση του, μετά την παράσταση, ο Δήμαρχος Χαλκιδέων συνεχάρη όλους τους συντελεστές της και τόνισε ότι το “Αλωνάκι” έχει ξεπεράσει πλέον τα όρια του Δήμου και της Εύβοιας και έχει απλώσει τα φτερά του ανά την Ελλάδα και το εξωτερικό, αναδεικνύοντας με τον καλύτερο τρόπο τα λαογραφικά στοιχεία του τόπου και τις παραδόσεις.