Στο Συνέδριο της ΚΕΔΕ και της Ένωσης Περιφερειών ο Δήμαρχος Χαλκιδέων

Νέα, Πολιτική / Πέμπτη, 19 Απριλίου 2018

Ολοκληρώνεται σήμερα Πέμπτη 19 Απριλίου στην Αθήνα, το Κοινό Συνέδριο της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας και της Ένωσης Περιφερειών Ελλάδας, με θέμα “Αυτοδιοικητική Διακυβέρνηση:Μεταρρύθμιση στη λειτουργία του Κράτους – Τοπική και Περιφερειακή Ανάπτυξη”.

Τις εργασίες της πρώτης ημέρας του Συνεδρίου, όπως και την έκτακτη Γενική Συνέλευση που προηγήθηκε, παρακολούθησε και ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης.

Σε δήλωσή του ανέφερε ότι δεν αποτελεί προτεραιότητα η αλλαγή του εκλογικού νόμου στην Αυτοδιοίκηση, που επιχειρεί η Κυβέρνηση, αλλά ο επαναπροσδιορισμός του ρόλου, των πόρων και των αρμοδιοτήτων μεταξύ της Κεντρικής Κυβέρνησης και της Αυτοδιοίκησης Α΄και Β΄βαθμού. Τόνισε ακόμη ότι “αφού μια δημόσια πολιτική στοχεύει κύρίως στην τοπική ανάπτυξη, να σχεδιάζεται αυτή σε κεντρικό επίπεδο και οι Δήμοι να ασκούν τις αρμοδιότητες αυτές που συνδέονται με τις πολιτικές τοπικής ανάπτυξης”.