Στον Ορχομενό συνεδρίασε το ΔΣ της ΠΕΔ Στερεάς

Δράσεις, Νέα, Πολιτική / Παρασκευή, 26 Ιανουαρίου 2018

Στο Δημαρχείο του Ορχομενού συνεδρίασε την Πέμπτη 25 Ιανουαρίου, το Διοικητικό Συμβούλιο της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Στερεάς Ελλάδας, με κύριο θέμα τον απολογισμό δράσεων για τη χρονιά που πέρασε και την κατάθεση προτάσεων για το αντίστοιχο πρόγραμμα δράσεων της φετινής χρονιάς.

Όλα τα μέλη υπογράμμισαν ότι η χρονιά που πέρασε ήταν δημιουργική για την ΠΕΔ Στερεάς, ως προς τις δράσεις και τη διαχείριση των πόρων και η λειτουργία ήταν πάντα σε ενωτικό πλαίσιο.

Στη διάρκεια της συζήτησης, ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης επεσήμανε την ανάγκη αλλαγής του νομοθετικού πλαισιίου, από πλευράς κυβέρνησης, έτσι ώστε να μπορούν να χρηματοδοτούνται απ’ αυθείας οι Δήμοι με ευρωπαϊκούς πόρους, αίτημα που έχει τεθεί και από την Κεντρική Ένωσης Δήμων Ελλάδας.

Στη διάρκεια της συνεδρίασης έγινε και η κοπή της βασιλόπιτας της ΠΕΔ, με τυχερό τον Δήμαρχο Διρφύων Μεσσαπίων Γιώργο Ψαθά, ο οποίος βρήκε το φλουρί.