Συγκέντρωση κι αποστολή ειδών πρώτης ανάγκης για τους πυρόπληκτους συμπολίτες της Β. Εύβοιας από τον Δήμο Χαλκιδέων.

Δράσεις, Νέα / Τετάρτη, 4 Αυγούστου 2021

Ο Δήμος Χαλκιδέων συγκεντρώνει είδη πρώτης ανάγκης για τους συνανθρώπους μας που βρίσκονται στις πυρόπληκτες περιοχές του Δήμου Μαντουδίου – Λίμνης – Αγίας Άννας της Βόρειας Εύβοιας.
Ενημερώνουμε τους πολίτες και τις εταιρίες, που επιθυμούν να προσφέρουν βοήθεια, ότι μπορούν να προσέρχονται στις δομές του Δ.Ο.Π.Π.Α.Χ. (περιοχή Καμάρες, πλησίον Γηροκομείου), σήμερα Τετάρτη 4 Αυγούστου 2021, από ώρα 18:00 έως κι ώρα 21:00 κι αύριο, Πέμπτη 5 Αυγούστου, από ώρα 09:00 έως κι ώρα 13:00 και από ώρα 18:00 έως κι ώρα 21:00.
Ο Δήμος θα φροντίσει για τη μεταφορά τους στις πυρόπληκτες περιοχές.
Ενδεικτικά ως είδη πρώτης ανάγκης θεωρούνται:
• φυσικά δάκρυα, παυσίπονα, ασπιρίνη, οξυγόνο μιας χρήσης, αντιβιοτικές κι ενυδατικές κρέμες, μάσκες, γάζες
• πάνες μωρών και ηλικιωμένων, μωρομάντηλα, χαρτί τουαλέτας
• νερά
• κονσέρβες
• φρυγανιές, παξιμάδια, κρουασάν, μπισκότα
• γάλατα εβαπορέ
• μακαρόνια, ρύζι
• χυμοί
• ζωοτροφές
Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε : στο 22210 20241 κατά τις πρωινές ώρες και στο 6972423350 κατά τις απογευματινές ώρες.