Συμμετοχή του Δήμου Χαλκιδέων στην συνδιάσκεψη της Ευρωπαϊκής Συμμαχίας Πόλεων & Περιφερειών για την ένταξη των Ρομά

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 16 Απριλίου 2018

Η προώθηση της Ευρωπαϊκής Συμμαχίας Πόλεων & Περιφερειών για την ένταξη των Ρομά μέσα από την ενίσχυση των δικτύων Ρομά σε τοπικό & περιφερειακό επίπεδο ήταν το θέμα της συνδιάσκεψης που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα στις 12 Απριλίου από την Ευρωπαϊκή Συμμαχία Πόλεων & Περιφερειών και την Κεντρική Ένωση Δήμων με στόχο την αποτελεσματική ένταξη των Ρομά σε τοπικό, περιφερειακό και ευρωπαϊκό επίπεδο.

Στη συνδιάσκεψη παρουσιάστηκαν καινοτόμες λύσεις και προσεγγίσεις στο διαρκές ζήτημα της ενσωμάτωσης των πληθυσμών Ρομά ενώ ανακοινώθηκαν ειδικά προγράμματα που θα υλοποιηθούν από το αρμόδιο υπουργείο σε συνεργασία με τους ΟΤΑ το επόμενο διάστημα. Το Δήμο Χαλκιδέων εκπροσώπησε ο αντιδήμαρχος οικονομικών Μιχάλης Κεράτσας.