Συμμετοχή του Δήμου Χαλκιδέων σε πρόγραμμα ανακύκλωσης αποβλήτων ιματισμού

Δράσεις, Νέα / Κυριακή, 9 Οκτωβρίου 2022

Εγκρίθηκε ομόφωνα από το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Χαλκιδέων, που συνεδρίασε την Πέμπτη 6 Οκτωβρίου 2022, η συμμετοχή του Δήμου Χαλκιδέων στο πρόγραμμα δράσης «ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΑΠΟΒΛΗΤΩΝ ΙΜΑΤΙΣΜΟΥ».
Μέσω του συγκεκριμένου προγράμματος, ο Δήμος Χαλκιδέων, σε συνεργασία με ιδιωτική εταιρεία, θα τοποθετήσουν κάδους ανακύκλωσης ιματισμού σε διάφορα σημεία του Δήμου, όπου οι πολίτες, θα μπορούν να εναποθέτουν ρούχα, ζεύγη παπουτσιών, λευκά είδη (μαξιλάρια, σεντόνια), καθώς και αξεσουάρ (τσάντες, ζώνες) που δεν χρειάζονται.
Μετά από μικρή διαλογή, τα υλικά που είναι σε καλή κατάσταση θα προσφέρονται δωρεάν σε κοινωνικά ευπαθείς ομάδες για επανάχρηση, ενώ τα υπόλοιπα θα προωθούνται για ανακύκλωση.
Ως αντισταθμιστικό όφελος για τον Δήμο Χαλκιδέων από την Εταιρεία θα είναι η προσφορά προϊόντων ή δωροεπιταγών για όσους συμπολίτες μας έχουν ανάγκη.