Συνάντηση Δημάρχου με Ρώσους Δημοσιογράφους

Δράσεις, Νέα / Τρίτη, 29 Μαΐου 2018

Το Σάββατο 26 Μαίου 2018, πραγματοποιήθηκε στο Δημαρχείο Χαλκίδας συνάντηση του Δημάρχου Χαλκιδέων Χρήστου Παγώνη με αντιπροσωπεία Ρώσων δημοσιογράφων. Στην συνάντηση παρουσιάστηκε η πλούσια ιστορία και τα πλεονεκτήματα του Δήμου Χαλκιδέων ως τουριστικού προορισμού καθ’ όλη την διάρκεια του χρόνου.

Η αποστολή αποτελείτο από αντιπροσωπεία 12 Διευθυντών περιφερειακών ΜΜΕ της Ρωσίας (ARS -Press) που φιλοξενούνται στην Ελλάδα από τον ΕΟΤ σε συνεργασία με την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας στο πλαίσιο του έτους Τουρισμού Ελλάδας – Ρωσίας 2017- 2018.

Ο  Δήμαρχος Χαλκιδέων ευχαρίστησε τους Δημοσιογράφους για την επίσκεψή τους, τόνισε τους ιστορικούς δεσμούς των δύο χωρών ενώ εστίασε στα πλεονεκτήματα του Δήμου Χαλκιδέων ως προορισμού, που συνδυάζει την πλούσια ιστορία, τις φυσικές ομορφιές και την εγγύτητα στην πρωτεύουσα και σε σημαντικά αξιοθέατα ιστορικής και θρησκευτικής σημασίας, καλώντας τους να μεταφέρουν τα όσα αποκόμισαν από την σύντομη επίσκεψη τους, στους αναγνώστες τους στην Ρωσία.