Συνάντηση με τον Δημήτρη Βίτσα είχε ο δήμαρχος Χαλκιδέων

Νέα, Πολιτική / Τρίτη, 15 Μαρτίου 2016

Συνάντηση με τον αναπληρωτή υπουργό Εθνικής Άμυνας Δημήτρη Βίτσα, είχε το πρωί της Τρίτης 15 Μαρτίου στο Υπουργείο, ο δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, συνοδευόμενος από τον αντιπρόεδρο της ΔΕΥΑΧ Μιχάλη Κεράτσα, τον αντιδήμαρχο της Δημοτικής Ενότητας Αυλίδας Δημήτρη Παπαποστόλου και τον πρόεδρο του Τοπικού Συμβουλίου Αυλίδας Σπύρο Μπουζίκα.
Η συνάντηση αφορούσε ζητήματα που έχουν προκύψει από την εγκατάσταση των προσφύγων στη Ριτσώνα, στο χώρο του παλιού στρατοπέδου της Αεροπορίας.
Ο δήμαρχος ενημέρωσε τον υπουργό για τις συνθήκες που υπάρχουν στο χώρο αυτό από την έλλειψη δικτύων ύδρευσης και αποχέτευσης και ζήτησε πληροφόρηση για την μελλοντική εξέλιξη του θέματος των προσφύγων.
Απαντώντας ο Δημήτρης Βίτσας ανέφερε ότι στόχος της Κυβέρνησης είναι να κοπούν οι ροές των προσφύγων προς την Ελλάδα και οι καταυλισμοί που έχουν δημιουργηθεί αποτελούν προσωρινούς τόπους διαμονής των προσφύγων.

Γραφείο Τύπου
Δήμου Χαλκιδέων