Συνάντηση της Δημάρχου Χαλκιδέων με εκπροσώπους Συλλόγων των περιοχών Έξω Παναγίτσας, Χαραυγής, Αγίων Αναργύρων, Λιανής Άμμου και Δοκού

Δράσεις, Νέα / Παρασκευή, 15 Απριλίου 2022

Συνάντηση με εκπροσώπους του Εκπολιτιστικού Συλλόγου Έξω Παναγίτσας, του Πολιτιστικού Συλλόγου Χαραυγή, του Συλλόγου «Πανόραμα» Έξω Παναγίτσας, του Συλλόγου Αγίων Αναργύρων, του Συλλόγου Λιανής Άμμου, Αλατσάτων και Μακεδονικών «Δράση-Πολιτισμός» και του Συλλόγου Δοκού «Η Άνοιξη», πραγματοποίησε χθες, Πέμπτη 14 Απριλίου 2022, η Δήμαρχος Χαλκιδέων Έλενα Βάκα, σχετικά με το θέμα της διαχείρισης των απορριμμάτων, μετά τη διακοπή λειτουργίας του ΧΥΤΑ Χαλκίδας και μέχρι την οριστική λύση της κατασκευής της ΜΕΑ/ΧΥΤΥ Χαλκίδας.
Η Δήμαρχος ενημέρωσε τους εκπροσώπους για την πρόταση προσωρινής εγκατάστασης κινητού εξοπλισμού επεξεργασίας απορριμμάτων στη θέση Αλιβέρι Δοκού (δίπλα από το Ενωσιακό γήπεδο), η οποία, κατόπιν των αντιδράσεων των κατοίκων των κοντινών περιοχών, δεν θα προταθεί προς τον Φορέα Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων (Φ.Ο.Δ.Σ.Α.) Στερεάς Ελλάδας.
Επιπλέον, τους ενημέρωσε σχετικά με το έργο κατασκευής της Μονάδας Επεξεργασίας Απορριμμάτων (ΜΕΑ) και του Χώρου Υγειονομικής Ταφής Υπολειμμάτων (ΧΥΤΥ), οι εγκαταστάσεις των οποίων έχουν χωροθετηθεί να υλοποιηθούν στην περιοχή ΠΕΙ Δοκού (δίπλα από την πίστα μηχανοκίνητου εξοπλισμού) και βρίσκονται στο στάδιο της έγκρισης χρηματοδότησης. Αυτή αποτελεί την οριστική λύση στη διαχείριση των απορριμμάτων, καθώς πρόκειται να λύσει το ζήτημα για τα επόμενα τουλάχιστον 30 χρόνια.
Τέλος, παρουσία του Αντιδημάρχου Καθαριότητας Γιώργου Πάνου και του Αντιδημάρχου Έργων Βασίλη Γουρνή, συζητήθηκαν διάφορα θέματα που απασχολούν τους κατοίκους των ανωτέρω περιοχών.