Συνάντηση της Δημάρχου Χαλκιδέων με κατοίκους της Νέας Κυζίκου

Νέα / Τρίτη, 7 Σεπτεμβρίου 2021

Συνάντηση με κατοίκους της περιοχής Νέας Κυζίκου της Νέας Αρτάκης, πραγματοποίησε χθες, Δευτέρα 6 Σεπτεμβρίου 2021, η Δήμαρχος Χαλκιδέων Έλενα Βάκα, προκειμένου να συζητηθούν τα προβλήματα της περιοχής.
Η Δήμαρχος τους ενημέρωσε σχετικά με τα εξής θέματα:
• Το έργο «Ασφαλτοστρώσεις οδών Αρτάκη Ι Κύζικος», το οποίο έχει δημοπρατηθεί και θα ξεκινήσει μέσα στο φθινόπωρο του 2021.
• Ολοκληρώθηκε η μελέτη αντιπλημμυρικών έργων, προκειμένου να υποβληθεί στο πρόγραμμα «Αντώνης Τρίτσης», όταν ανοίξει η σχετική πρόσκληση.
• Εκπονήθηκε κυκλοφοριακή μελέτη και είναι σε εξέλιξη η τοποθέτηση πινακίδων σήμανσης και η ονοματοδοσία οδών, καθώς και η ηλεκτρονική ταυτοποίηση της περιοχής για την ένταξη της στο παγκόσμιο σύστημα εντοπισμού γεωγραφικής θέσης.
• Θα προχωρήσει η διαμόρφωση κοινόχρηστου χώρου, ο οποίος θα περιλαμβάνει χώρο αθλοπαιδιών και παιδική χαρά.
Τέλος συζητήθηκαν θέματα επεκτάσεων των δικτύων ηλεκτροφωτισμού και ύδρευσης, διάνοιξης οδών και εξυπηρέτησης της περιοχής από την Αστική Συγκοινωνία.
Στη συνάντηση συμμετείχε κι ο Αντιδήμαρχος Νέας Αρτάκης κ. Μπάμπης Κώσταρος.