Συνάντηση της Δημάρχου Χαλκιδέων με την Ένωση Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων Δήμου Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Σάββατο, 22 Οκτωβρίου 2022

Συνάντηση με την Ένωση Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων Δήμου Χαλκιδέων πραγματοποίησε χθες, Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2022, η Δήμαρχος Χαλκιδέων Έλενα Βάκα.
Αντικείμενο της συνάντησης ήταν τα ζητήματα που σχετίζονται με τη γενικότερη λειτουργία των σχολικών μονάδων, λόγω της αύξησης του ενεργειακού κόστους που πλήττει όλη τη χώρα. Η Δήμαρχος δεσμεύτηκε ότι, παρά τις αντίξοες ενεργειακές συνθήκες, θα καλύπτονται κανονικά οι ανάγκες των σχολείων, δεν θα μείνει κανένα σχολείο χωρίς πετρέλαιο και καθαριότητα και χωρίς όλα τα απαραίτητα μέσα για την εύρυθμη λειτουργία τους.
Επιπλέον, από τα μέλη της Ένωσης τέθηκε το ζήτημα της επέκτασης των σχολικών γευμάτων σε όλα τα ολοήμερα σχολεία, με τη Δήμαρχο να αναφέρει ότι θα γίνουν όλες οι απαραίτητες ενέργειες, προκειμένου να υλοποιηθεί.