Συνάντηση της Δημάρχου Χαλκιδέων με τον Υφυπουργό Πολιτισμού κι Αθλητισμού

Νέα / Πέμπτη, 24 Ιουνίου 2021

Συνάντηση με τον Υφυπουργό Πολιτισμού κι Αθλητισμού κ. Λευτέρη Αυγενάκη πραγματοποίησαν σήμερα, Πέμπτη 24 Ιουνίου 2021, η Δήμαρχος Χαλκιδέων Έλενα Βάκα και ο Βουλευτής Ν. Ευβοίας κ. Σίμος Κεδίκογλου.
Κύριο θέμα της συζήτησης ήταν η πρόθεση της Δημοτικής Αρχής για δημιουργία Κλειστού Δημοτικού Κολυμβητηρίου, ευρωπαϊκών προδιαγραφών, με δυναμική να φιλοξενεί μεγάλες αθλητικές διοργανώσεις.
Η Δήμαρχος σημείωσε ότι κύρια στόχευση του ανωτέρω έργου είναι η περαιτέρω ανάπτυξη του αθλήματος της κολύμβησης και η ασφαλής και διαρκής δυνατότητα προπόνησης των αθλητών, γι’ αυτό έχει ήδη ξεκινήσει η σύνταξη της σχετικής μελέτης από τις Τεχνικές Υπηρεσίες του Δήμου Χαλκιδέων και η προσπάθεια ανεύρεσης πηγής χρηματοδότησης.
Ο Υφυπουργός δεσμεύτηκε να στηρίξει την προσπάθεια του Δήμου, για το εμβληματικό αυτό αθλητικό έργο, αποβλέποντας στη θετική του εξέλιξη.