Συνάντηση του Αντιδημάρχου Ληλαντίων με την Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ευβοίας

Δράσεις, Νέα / Τετάρτη, 18 Μαΐου 2022

Συνάντηση με την Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ευβοίας κ. Αγγελική Σίμωσι πραγματοποίησε τη Δευτέρα 16 Μαΐου 2022 ο Αντιδήμαρχος Δ.Ε Ληλαντίων κ. Δημήτρης Σέρρας, σχετικά με τους αρχαιολογικούς χώρους, αρμοδιότητας της Εφορείας Αρχαιοτήτων, που βρίσκονται εντός των ορίων της Δημοτικής Ενότητας.
Συγκεκριμένα, συζητήθηκαν:
➢ η επιτάχυνση των εργασιών συντήρησης του Κάστρου των Φύλλων (Καστέλλι)
➢ η ανάγκη ενεργειών για την ανάδειξη των Δύο Πύργων στον Μύτικα
➢ η συνέχιση των ανασκαφών στους αρχαιολογικούς χώρους «Ξηρόπολης» και «Τούμπας» στην περιοχή του Λευκαντίου
➢ η εκπόνηση αρχιτεκτονικής και στατικής μελέτης για τη διάσωση του Ιερού Ναού Παναγίας Ριζοκαστελιώτισσας στα Φύλλα
➢ η ενίσχυση του φωτισμού στους Πύργους Βασιλικού και Φύλλων
Επιπλέον, ο κ. Σέρρας την ενημέρωσε ότι ήδη εκπονείται, από τον Δήμο Χαλκιδέων, αρχιτεκτονική μελέτη για το Κάστρο στο Μπούρτζι.
Τέλος, συμφωνήθηκε από κοινού να ανοίγει για το κοινό ο Πύργος Βασιλικού, γεγονός το οποίο θα δρομολογηθεί με προγραμματισμό.